JESUS in the street # 16/ It is enough to trust God

JESUS in the street # 16/ It is enough to trust God

It’s early in the morning, straight out of the dumpster a man gets in the car and we want to go to detox, to the emergency room. He puts on a warmer pullover, warms up, we drive and talk and pray. I say

– You know what? The Lord God is doing great miracles! The sun is just rising. The Lord God can do anything, the Lord God can change your life, the situation you are in. Do you know that?

And the man I just asked, 22 years old, homeless, with no family, answers so simply and says, 'Yes, all you have to do is believe!

I don’t know if he believed at that moment, but he said it so accurately and I asked myself – Do I believe? And do you believe?

All it takes is trust in Jesus to perform a miracle.

Testimony by Ania Wyrzykowska / 21.09.2021

Translation by Paweł Zawal

JEZUS na ulicy # 16/ Wystarczy uwierzyć Bogu

Jest wcześnie rano, wprost śmietnika mężczyzna wsiada do samochodu i chcemy jechać na detoks, na izbę przyjęć. Ubiera się cieplejszy sweter, ogrzewa się, jedziemy i rozmawiamy, modlimy się. Mówię- Wiesz, co Pan Bóg dokonuje wielkich cudów! Słońce właśnie świta. Pan Bóg może wszystko, Pan Bóg może zmienić twoje życie, sytuację, w której jesteś. Wiesz o tym?

A mężczyzna, którego przed chwilą się pytałam 22 lata bezdomny, niemający rodziny, odpowiada tak prosto i mówi- Tak wystarczy tylko wierzyć!

 Nie wiem czy on wierzył w tym momencie, ale powiedział tak to celnie i zadałam sobie sama pytanie – A ja wierzę? A ty wierzysz?

Wystarczy tylko uwierzyć, aby Jezus dokonał cudu.

Świadectwo Ania Wyrzykowska / 21.09.2021