Dołącz w modlitwie – 15 Mszy Świętych w intencji- za prześladowanych chrześcijan i o łaskę nawrócenia ich prześladowców

Dołącz w modlitwie – 15 Mszy Świętych w intencji- za prześladowanych chrześcijan i o łaskę nawrócenia ich prześladowców

Msze Święte w intencji – Za prześladowanych chrześcijan i o łaskę nawrócenia ich prześladowców- będą sprawowane o godz 7.00 w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Św. Jana Pawła II w Toruniu w następujących terminach / uwaga- możliwość łączenia się przez internet link /

1/ 29.05.2025 / czw/

2/ 02.06.2025 / pon/

3/ 04.06.2025 / śr /

4/ 05.06.2025 / czw /

5/ 11.06.2025 / śr /

6/ 12.06.2025 / czw /

7/ 16.06.2025 / pon /

8/ 18.06.2025 / śr /

9/ 20.06.2025 / pt /

10/ 25.06.2025 / śr /

11/ 26.06.2025 / czw /

12/30.06.2025 / pon /

13/ 23.07.2025 / śr /

14/ 25.07.2025 / pt /

15/ 30.07.2025 / śr /

Módlmy się

8/ SYRIA- 22.06.2025

22.06.2025 ( infocatolica ) w niedzielę w kościele św. Eliasza, znajdującym się w dzielnicy Douela w Damaszku, zabił co najmniej 22 osoby i zranił 63. Atak samobójczy w kościele prawosławnym w Damaszku zabił co najmniej 22 osoby Atak samobójczy w kościele proroka Eliasza w Duwaila (Damaszek) zabił co najmniej 22 osoby i zranił 63.

Napastnik, członek Państwa Islamskiego (ISIS), otworzył ogień, a następnie się podpalił. (Orthodox Times/InfoCatólica) Atak samobójczy w niedzielę w kościele św. Eliasza, znajdującym się w dzielnicy Douela w Damaszku, zabił co najmniej 22 osoby i zranił 63, zgodnie z najnowszymi danymi opublikowanymi przez syryjskie władze de facto. Atak przypisano członkowi dżihadystycznej grupy Państwo Islamskie (ISIS). Atak, który jest pierwszym tego typu atakiem od upadku byłego prezydenta Baszara al-Assada 8 grudnia 2024 r., został potępiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych i wiele innych krajów. Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Damaszku poinformowało, że napastnik, zidentyfikowany jako członek Daesh, wtargnął do kościoła podczas liturgii, otworzył ogień do wiernych, a następnie wysadził się w powietrze, detonując ładunki wybuchowe przymocowane do swojego ciała. „Mój syn modli się w tym kościele” — powiedziała kobieta zidentyfikowana jako Um George, szlochając, gdy rozpaczliwie szukała swojego syna po eksplozji. „Próbuję się z nim skontaktować, ale jego telefon nie odpowiada. Obawiam się, że nigdy więcej nie usłyszę jego głosu” — ubolewała. Dziennikarze francuskiej agencji prasowej AFP byli świadkami ewakuacji rannych przez zespoły ratunkowe, podczas gdy wnętrze kościoła ukazywało sceny zniszczenia z gruzami, ikonami i śladami krwi. Naoczny świadek, Lawrence Maamari, wyjaśnił, że „ktoś wszedł do kościoła z bronią i zaczął strzelać bez ładu i składu. Gdy ktoś próbował go powstrzymać, zdetonował ładunki wybuchowe”. Państwo Islamskie, które kontrolowało rozległe obszary Syrii i Iraku w ramach samozwańczego kalifatu w latach 2014–2019, nadal działa z pustynnych regionów Syrii, pomimo swojej klęski terytorialnej. W maju organizacja przyznała się już do ataku na nowe władze Syrii. Niedługo potem siły bezpieczeństwa ogłosiły aresztowanie członków komórki dżihadystycznej w pobliżu Damaszku i śmierć trzech ekstremistów podczas operacji w Aleppo. Reakcje międzynarodowe i kościelne Patriarchat Antiocheński wydał oświadczenie, w którym stanowczo potępił masakrę i opłakiwał stratę „licznych męczenników” i rannych. Instytucja wezwała władze do zapewnienia ochrony wszystkim obywatelom i potępiła fakt, że szczątki ofiar są nadal zbierane. Patriarcha Jan Antiocheński wezwał społeczność międzynarodową do mobilizacji w celu „zatrzymania tych masakr”. Greckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych określiło atak mianem „straszliwego samobójczego ataku terrorystycznego” na miejsce kultu i zażądało, aby syryjskie władze przejściowe podjęły natychmiastowe działania w celu ochrony społeczności chrześcijańskich. źródło https://www.infocatolica.com/?t=noticia&cod=52713

7/ NIGERIA – 13-14.06.2025

16.06.2025 ( infocatolica ) „Niemowlęta, dzieci, matki i ojcowie po prostu unicestwiani”Fulani powodują masakrę chrześcijan w Nigerii, krzycząc „Allah jest wielki” Co najmniej 200 chrześcijan zostało zabitych w ten weekend przez uzbrojonych radykałów, którzy zaatakowali ich w nocy, gdy spali. Chrześcijanie w stanie Benue zostali spaleni żywcem, dźgnięci i zastrzeleni, gdy próbowali uciec przed masakrą.

(ACN/InfoCatólica) Przesiedlone rodziny przebywały w budynkach przekształconych w tymczasowe schronienia na placu targowym Yelewata, w lokalnym samorządzie Guma, w pobliżu Makurdi, gdy radykałowie wpadli, krzycząc „Allahu Akhbar” („Bóg jest wielki”) przed rozpoczęciem masakry.

W relacji z pierwszej ręki otrzymanej przez katolicką organizację charytatywną Aid to the Church in Need (ACN), lokalny duchowny powiedział, że wieczorem masakry policja odparła już napastników, którzy próbowali szturmować kościół św. Józefa w Yelewata, gdzie spało do 700 wewnętrznie przesiedlonych osób. Jednak grupa radykałów udała się następnie na miejski rynek, gdzie podpalili bramy schroniska dla przesiedleńców, a następnie otworzyli ogień w okolicy, gdzie spało ponad 500 osób.

Piątkowa nocna masakra ma miejsce pośród fali ataków w stanie Benue, skoncentrowanym w regionie Makurdi, gdzie populacja jest katolicka w ponad 95%. W innych niedawnych atakach zginęło ponad 100 osób, a 5000 zostało przesiedlonych w lokalnych obszarach rządowych Gwer West diecezji Makurdi. Czystki etniczne

Lokalni przywódcy Kościoła wielokrotnie wzywali do pomocy międzynarodowej, twierdząc, że dżihadystyczny plan ma na celu przejęcie ziem i etniczne oczyszczenie chrześcijańskiej obecności w regionie.

Aid to the Church in Need potępia tę ostatnią masakrę przeciwko społeczności chrześcijańskiej w umęczonym kraju Nigerii i prosi o dalsze modlitwy o zakończenie przemocy wobec chrześcijan w tym afrykańskim kraju.

Wstępne raporty potwierdziły, że w masakrze, która trwała około trzech godzin, zginęło co najmniej 100 osób, ale dane zebrane później przez Fundację na rzecz Sprawiedliwości, Rozwoju i Pokoju (FJDP) diecezji Makurdi oszacowały całkowitą liczbę ofiar masakry na 200. Ta liczba sprawia, że ​​jest to najgorsza zbrodnia w regionie, w którym ataki się nasilają. Tymczasem Kościół stara się pomóc dużej liczbie osób, które schroniły się w Yelewata po atakach Fulani na społeczności w całym stanie Benue i które teraz uciekły z miasta do sąsiednich miast i wiosek.
Spaleni żywcem i ciała nie do poznania

W rozmowie z ACN z Yelewata, proboszcz miasta, ojciec Ukuma Jonathan Angbianbee, opisał, jak on i inni wewnętrznie przesiedleni ludzie cudem uniknęli śmierci, rzucając się na podłogę domu parafialnego po usłyszeniu strzałów. Ksiądz oświadczył:

„Kiedy usłyszeliśmy strzały i zobaczyliśmy radykałów, powierzyliśmy nasze życie Bogu. Dziś rano dziękuję Bogu, że żyję”.

Ojciec Jonathan opisał swoją wizytę na rynku:

„To, co zobaczyłem, było naprawdę przerażające. Ludzie zostali zabici. Wszędzie leżały porozrzucane ciała”.

Wstępny raport FJDP, którego pracownicy odwiedzili miejsce masakry, stwierdza: „To było potworne, widok, którego nikt nigdy nie powinien oglądać”. FJDP dodaje:

„Niektóre [ciała] zostały spalone nie do poznania: niemowlęta, dzieci, matki i ojcowie po prostu unicestwieni”.

Ojciec Jonathan stwierdził, że niektórzy zostali tak poważnie poparzeni, że trudno ich było zidentyfikować. Ksiądz opowiedział, że Yelewata gościła tysiące przesiedleńców wewnętrznych z sąsiednich wiosek, ponieważ uważano ją za stosunkowo bezpieczne miejsce, położone przy głównej drodze do Abudży, ale teraz jest praktycznie opustoszała, a wielu schroniło się w pobliskich miastach Daudu i Abagena.

Ksiądz Jonathan powiedział, że on i inni zidentyfikowali napastników jako Fulanisów i że atak był starannie skoordynowany, a radykałowie wkroczyli do miasta z wielu stron i wykorzystali osłonę ulewnego deszczu, aby rozpocząć atak:

„Nie ma wątpliwości, kto przeprowadził atak. To byli zdecydowanie Fulanisowie. Krzyczeli „Allahu Akhbar!””

Ksiądz Jonathan i inni duchowni z diecezji Makurdi skrytykowali reakcję służb bezpieczeństwa na atak, mówiąc, że policja, która uniemożliwiła radykałom dostęp do kościoła, była źle przygotowana i ostatecznie nie zapobiegła atakowi na pobliskim targu.

W modlitwie Anioł Pański w tę niedzielę, 15 czerwca, papież Leon XIV odniósł się do tej masakry:
„W nocy z 13 na 14 czerwca w mieście Yelwata, w okręgu administracyjnym Makurdi, zamordowano grupę ludzi. W lokalnej społeczności Gouma w stanie Benue w Nigerii doszło do straszliwej masakry, w której zamordowano około 200 osób z ekstremalnym okrucieństwem, większość z nich to wewnętrzni przesiedleńcy, którym udzieliła schronienia lokalna misja katolicka. Modlę się, aby bezpieczeństwo, sprawiedliwość i pokój zapanowały w Nigerii, ukochanym kraju tak dotkniętym różnymi formami przemocy. I modlę się szczególnie za wiejskie społeczności chrześcijańskie w stanie Benue, które są stałymi ofiarami przemocy.

źródło https://www.infocatolica.com/?t=noticia&cod=52665

6/ NIGERIA i PRZEŚLADOWANIE CHRZEŚCIJAN –

” Biskup Wilfred Chikpa Anagbe z Makurdi w Nigerii określił trwające obecnie śmiertelne ataki na chrześcijan w Nigerii jako równoznaczne z ludobójstwem (AciAfrica.org, 5 czerwca).Od 2018 roku musiał zamknąć 17 parafii z powodu ataków: „Oznacza to, że całe społeczności zostały wysiedlone i przejęte”. „Żaden naród nie patrzy, jak jego obywatele są zabijani jak zwierzęta i mówi, że nic nie można zrobić. To ludobójstwo”. Opisał on zabójstwa jako część systematycznej kampanii podboju terytorialnego i prześladowań religijnych wymierzonych w społeczności chrześcijańskie w nigeryjskim stanie Benue. Ostatnie ataki obejmują masakrę ponad 20 osób w dniu 25 maja i śmiertelny atak w dniu 1 czerwca, w wyniku którego zginęło co najmniej 13 osób.” / źródło LINK

5/ NIGERIA – 13.04.2025

– Muzułmańscy napastnicy dokonują masakry co najmniej 40 chrześcijan w Nigerii w Niedzielę Palmową, 113 zabitych od marca

źródło https://cbn.com/news/world/muslim-gunmen-massacre-least-40-christians-nigeria-palm-sunday-113-killed-march

Foto – Wierni katolicy maszerują z liśćmi palmowymi, aby uczcić Niedzielę Palmową na ulicach Lagos w Nigerii, w niedzielę 13 kwietnia 2025 r. (AP Photo/Sunday Alamba)

Co najmniej 40 osób zginęło w brutalnym ataku na chrześcijańską społeczność rolniczą w północno-środkowej Nigerii w niedzielę późnym wieczorem, według prezydenta Boli Tinubu. Napastnicy, o których doniesiono, że byli muzułmańskimi napastnikami, zaatakowali w Niedzielę Palmową społeczność Zike, znajdującą się w Bassa, w stanie Plateau. Open Doors informuje, że ten ostatni atak zwiększa liczbę ofiar śmiertelnych do około 113 osób, które zginęły w trwającej serii ataków w stanie Plateau od końca marca. Grupa strażnicza informuje, że muzułmańscy bojownicy Fulani zaatakowali co najmniej osiem społeczności, niszcząc ponad 300 domów i przesiedlając 3000 osób. W ciągu ostatnich kilku tygodni bojownicy zabili 3 chrześcijan uprawiających ziemię, 11 chrześcijan, którzy zebrali się na pogrzebie – w tym kobietę w ciąży i dziesięcioletnią dziewczynkę – i co najmniej pięć chrześcijanek, które zebrały się na modlitwę. W ataku w Niedzielę Palmową Andy Yakubu, mieszkaniec Zike, powiedział, że domy zostały splądrowane i podpalone podczas ataku, a liczba ofiar śmiertelnych może przekroczyć 50. Według ostatnich szacunków, kontakt Open Doors poinformował, że „zginęło 43 osoby, kilka domów zostało spalonych z ludźmi w środku”. Prezydent Nigerii potępił przemoc i powiedział, że wszczęto dochodzenie. „Poleciłem agencjom bezpieczeństwa dokładne zbadanie tego kryzysu i zidentyfikowanie osób odpowiedzialnych za zorganizowanie tych aktów przemocy” – powiedział, składając kondolencje rodzinom ofiar. Władze składały już wcześniej podobne obietnice, ale tego typu ataki stały się coraz powszechniejsze w tym regionie, gdzie starcia między przeważnie muzułmańskimi pasterzami Fulani a chrześcijańskimi rolnikami o ziemię i wodę nasiliły się. „Nasi ludzie żyją w strachu” — powiedział Open Doors Titus Ayuba Alams, który pełni funkcję specjalnego doradcy władz lokalnych ds. dobrostanu pracowników. „Dzieci nie chodzą już do szkoły, nawet nie można oddawać czci Bogu w kościołach, ponieważ ucieka się przed życiem”. Jak donosiła CBN News w grudniu, dziesiątki nigeryjskich chrześcijan zostało również zamordowanych w Boże Narodzenie i podczas nabożeństwa przedświątecznego. Samuel Jugo, rzecznik Irigwe Development Association — etnicznej grupy chrześcijańskiej z regionu Bassa — potwierdził, że od grudnia 2024 r. zabito co najmniej 75 członków społeczności Irigwe. Jak już wcześniej informowaliśmy, sytuacja w Nigerii pozostaje coraz bardziej niebezpieczna dla chrześcijan. Ogółem, według danych Obserwatorium Wolności Religijnej w Afryce, w latach 2019–2023 w Nigerii zamordowano ponad 16 000 chrześcijan. „Większość Amerykanów nie ma pojęcia, co dzieje się w Nigerii, ale wyobraź sobie to: przez ostatnie 20 lat zamordowano prawdopodobnie około 100 000 chrześcijan” — powiedział Jeff King, prezes International Christian Concern. „Trzy i pół miliona chrześcijan, ich ziemie zostały im odebrane, a rząd praktycznie nic nie zrobił”. Chociaż krwawy konflikt o ziemię i zasoby w środkowym pasie Nigerii trwa, to nie jest jedyna przemoc religijna, która tam ma miejsce. Kraj jest również uwikłany w walkę z Boko Haram, islamską grupą ekstremistyczną, która rozpoczęła powstanie w 2009 roku. Ta bojowa kampania, mająca na celu wyegzekwowanie nieugiętej wersji prawa islamskiego, nadal wpływa na północną Nigerię i sąsiednie kraje.

4/ BIAŁORUŚ – 11.04.2025 – Katolicki Ks. Henryk Okołotowicz, ur 1960, skazany w 2025 na 11 lat skazany na 11 lat więzienia pod zarzutem zdrady stanu. Ks. Okołotowicz ma też raka, chorobę serca, nadciśnienie, cukrzycę i inne poważne problemy zdrowotne, ale nie otrzymuje niezbędnej opieki medycznej. Zgodnie z wyrokiem, wkrótce zostanie wysłany do kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Był pierwszym duchownym, który w 1984 roku odprawił mszę św. na mogiłach pomordowanych w Katyniu oficerów polskich. więcej – LINK

3/ PERU – 06.04.2025 / Niedziela / młody mężczyzna fizycznie zaatakował księdza podczas spowiedzi w bazylice katedralnej w Cuzco w Peru. Incydent miał miejsce około godziny 7.55 rano, na kilka minut przed rozpoczęciem Eucharystii o godzinie 8 rano. żrodło – LINK

2/ SYRIA – Od dnia 06.03.2025 -Kolejne prześladowania i męczeństwo chrześcijan – Wojna domowa w Syrii. Masakra alawitów i pierwsze informacje o rzezi chrześcijan – LINK

1/ NIGERIA – Prześladowania chrześcijan: Nigeryjski biskup konfrontuje się z rzecznikiem reżimu. 60-letni biskup Wilfred Anagbe z Makurdi w Nigerii przemawiał 12 marca przed Podkomisją Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych ds. Afryki na temat islamskich bojowników zabijających lub przymusowo wysiedlających chrześcijan oraz trwającej kampanii islamizacji Nigerii. Jednak 14 marca 2025 rzecznik nigeryjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Kimembi Imomotomi Ebienfa wyśmiał oceny biskupa Anagbe jako „dezinformację” i „wprowadzający w błąd raport”. Biskup podwoił swoje słowa. W rozmowie z CatholicRegister.org (8 kwietnia) zganił niechęć rządu do uznania problemu: „Moja diecezja straciła około 15 parafii w latach 2018-2024”, powiedział monsignor Anagbe: „W latach 2015-2025 porwano nam około 140 księży, niektórzy zostali zabici, a niektórzy odzyskali wolność dopiero po zapłaceniu okupu. Zniszczono nam kościoły – było wiele ataków, nawet w dni świąteczne”. źródło LINK Monsignor Anagbe podważył argument, że chrześcijanie nie są celem ataków. „Jeśli nie są oni celem ataków jako chrześcijanie, proszę spojrzeć na statystyki tego, co się wydarzyło” – powiedział biskup Anagbe.”Ile meczetów zostało zniszczonych w porównaniu z kościołami katolickimi lub chrześcijańskimi, które zostały spalone? Ilu imamów zostało porwanych?” – powiedział biskup.